News

Music Festival - Heat Results

Results of the Heats


Date published: Wed 6 Mar 2019   Author: HLH   Category: News   Share: Share on facebookShare on TwitterShare on MySpaceShare by Email


Share: Share on facebookShare on TwitterShare on MySpaceShare by Email


 

Finalé Concert!!

12th March starting at 7pm

Tickets on sale now priced £3 and £5

 

Monday 11th March - Drums

Beginner Category

Winner:   Harry Taylor  

Highly Commended - William Meyer

Commended - Charlie Jaques

 

 

 

 

 

 

 

 

 Intermediate Category

 Winner:   Aaron Mehmet  

 Highly Commended - Stan Odell

 Commended - Tom Gleeson

 

 

 

 

 

 Advanced Category

 Winner:   Luca Santos-Sims  

 Highly Commended - Edward Pinnington

 Commended - Jonny Brewer

 

 

Friday 8th March - Piano

Beginner Category

Winner:   James Levi  

Highly Commended - Aryan Armani

Commended - Shay Henriques

 

 

Friday 8th March - Voice

Beginner Category

Winner: Oliver Worthy

Highly Commended - Andreas Mullen     

Commended - Anish Armani

 

Intermediate Category

Winner: Teddy Pope

Highly Commended - Georgia Bryson

Commended - Amber Butcher

 

Advanced Category 

Winner: Leah Bartrum

Highly Commended - Daisy Allen

Commended - Finn Lihoreau

 

Friday 8th March - Strings

Beginner Category

Winner: Robert Anderson

Highly Commended - David Badcock

Commended - Finley Giffen

 

Intermediate Category

Winner: Louis Jenkins

Highly Commended - Ed Moulton

Commended - Kevin Halder

 

Advanced Category

Winner: Skye Platts  

Highly Commended - Joe Lee

 

 

 

 

Thursday 7th March - Classical Guitar

Beginner Category

Winner: Alex Banhidai

Highly Commended - Thomas Kadritze

Commended - Tom Naylor

 

Intermediate Category

Winner: Jack Attwool

Highly Commended - Aaron Guy

Commended - Harry Lines & Henry Davis

 

Advanced Category

Winner: Isaac Mendel

Highly Commended - Kaia Hales

 

Thursday 7th March - Contemporary Guitar

Advanced Category

Winner: Thomas Parkin

Highly Commended - Thomas Horton

Commended - Luis Obeng

 

 

Wednesday 5th March - Piano

Intermediate Category 

Winner: Isabelle Gooding

Highly Commended - Zoe Endean

Commended - Seth Hui & Ben Tanner

 

Advanced Category 

Winner: Thomas Parkin

Highly Commended - Owen Lee

Commended - Leonid Chashchin

 

 

 

 

Tuesday 5th March - Brass

Beginner Category

Winner: James Casey

 

Intermediate Category 

 

 

Winner: Alex Milkowski

Highly Commended: Freddie Chate

Commended: Isaac Reeve

 

 

Advanced Category

Winner: Owen Lee

Highly Commended: Dom Walkley 

Commended: Noah Sarles

 

 

 

 

 

  Brass Competitors 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuesday 5th March - Woodwind

Intermediate Category 

Winner: Seth Hui

Highly Commended: Jonathan Stevens

Commended: Harrison Rowe

 

 

 

 

Advanced Category 

Winner: Finn Lihoreau

Highly Commended: David Badcock

Commended: Jess Gibson

 

 

 

 

 

 Woodwind Competitors

 

 

 

 

 

 

 

Monday 4th March - Contemporary Guitar

Beginner Category

Winner: Thomas Bradshaw

Highly Commended: Joseph Sneddon

Commended: Archie Tancock

 

 

 

  Intermediate Category

  Winner: Jordan Coleman

  Highly Commended: Frank Calnan

  Commended: James Whittaker